Zdroj: http://eluxfery.cz/index.php?a=jak-a-kde-pouzit-luxfery-v-koupelne • Vydáno: 14.12.2011 10:40 • Autor: Admin
Článek se zabývá možnostmi využití luxferových ploch v prostoru koupelny... Kde všude v koupelně použít luxfery ? To je jeden z nejčastějších dotazů. V prostoru koupelny mame hned několik možností, kam je umístit.
Jednou z možností je vytvoření dělící příčky či polopříčky v koupelnách spojených se sociálním zařízením.Dodjde tak k estetickému oddělení WC od zbytku koupelny. Luxferová příčka či polopříčka zároveň nepůsobí jako plná zeď a naopak vyvolává pocit volného a vzdušného prostoru a vytváří plně intimní zónu WC. Luxferovou polopříčku je možné doplnit o skleněnou či dřevěnou pločku a vytvořit tak praktický odkládací prostor, kterých jak všichni dobře víme není v koupelně nikdy dost.
Další možností využití luxfer v koupelně je stěna sprchového koutu nebo vany. Díky větší luxferové ploše je luxferová stěna zajimávým designovým řešením. Na první pohled je největším problémem u tohoto řešení instalace sprchových dvěří či celého koutu. I toto je v rámci různých systémů výstavby řešeno různě. U některých systémů se používají speciální plastové profily pro kotvení, které ale neumožňují použití speciálních luxferových tvarovek ( rohové tvarovky, ukončovací tvarovky atd.) či obložkových hran. . Asi nejčastějším způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat a přitom plně využít možností luxferových tvárnic ( rohové tvarovky, ukončovací tvarovky atd.) je instalace sprchových koutů se stěnovou instalační lištou. ( HUPPE,RAVAK atd.), která se k luxferám jednoduše přilepí pomocí dnes již velmi rozšířených stavebních lepidel v tubách ( SOUDAL ).
Dalším zajímavým řešením je konstrukce alespoň jedné obvodové stěny koupelny z luxfer. Toto řešení je pak obvzláště vhodné při rekonstrukci bytových jader, kde se řešení dělící stěny z luxfer mezi koupelnou a předsíní přímo nabízí. Do luxferové stěny je samozřejmě možné zapracovat i vstupní dveře. toto řešení pak přináší prosvětlení obou prostor a zároveň nevytváří stísněný a zmenšující dojem u obou prostor. Zároveň se také jedná o designově dominující prvek umístěný hned v vstupním prostoru bytu.V neposlední řadě se pro účely prosvětlení luxfery používají jako okna.
Na výběr dnes máme celou paletu barev od standardních ( kolekce SEVES DESIGN) přes pastelové ( kolekce SEVES MENDINI) až po zcela originální luxfery s metalickým nástřikem (kolekce SEVES METALIZED) ve čtvercových či obdélníkových formátech.Pro zvýšení intimity prostoru WC můžeme také použít matované - neprůhledné tvárnice. U sprchových koutů se používá pro splnění tohoto cíle jednostranně matovaných tvárnic, které na vnitřní straně ( lesklé ) zajišťují snadnou a komfortní údržbu a z vnější strany (matné) zajišťují neprů§hlednot do vnitř sprchových koutů.
Luxferová dělící příčka či polopříčka nemusí být jenom pasivním prvkem, který propouští světlo a vyvolává pocit volného a vzdušného prostoru, ale může být aktivním prvkem zajišťujícím dekorační osvětlení celého prostoru koupelny. Použitím svítích luxfer (např.X-LIGHT) lze docílit vynikajícího aktivního řešení "pohybového osvětlení", kdy se v prostoru bez problémů orientujete,můžete se bezpečně pohybovat a to především v nočních hodinách, aniž byste museli rozsvěcet hlavní velmi silné a protivné osvětlení. Výhodou může také být i velice nízká spotřeba el.energie díky použité LED technologii, takže dekorační "pohybové"osvětlení může svítit celou noc. Svítící luxfery tak získávají další zajímavou vlastnost, světlo nejenom propouštějí ale také aktivně vytvářejí.
Luxferová příčku či polopříčku lze ukončit prostřednictvím ukončovacích tvarovek a vytvořit tak designově originální skleněnou hranu. V druhém případě lze hranu opatřit obložkami a to v kovovém provedení nebo v porvedení umělý kámen ( CORIAN,VARICOR atd.). Můžeme také využít nabídky dodavatelů dveří v ostatních prostorách a stěnu opatřit obložkou v provedení interiérových dveří.
autor: Lebl Radek
Foto: luxfery.net